Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: Spawacz » 10 maja 2018, 11:06

:witaj: Stałem sie posiadaczem śrut. Zacierać będe enzymami ale zastanawia mnie wielkość frakcji śruty ponieważ jest ona dość duża. Jęcznień i pszenica w postaci kaszy. Czy wielkość frakcji ma znaczenie przy zacieraniu enzymami? Czy wielkość skruszonego ziarna nie będzie powodować dłuższego czasu scukszania? :icon_abaras:

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: doctore » 10 maja 2018, 14:47

Nie znam się na tym zbyt dobrze ale wydaje mi się, że im mniejsze ziarna tym większa efektywność wydobycia cukrów. Nie będę się wymądrzał ale koledzy co już zacierali nie raz więcej powiedzą na ten temat.
A dodajesz też enzym upłynniający? Jeśli tak, to może gradacja ziarna w postaci kaszy nie przeszkadza.

Awatar użytkownika
radius
Posty: 50
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:33

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: radius » 11 maja 2018, 8:04

Akurat nie chodzi w tym wypadku o "wydobycie" cukru, ale o dostęp do skrobi zawartej w ziarnie.
Grubo zmielone ziarno, trzeba dłużej i w wyższej temperaturze podgrzewać (gotować), aby je skleikować. Dopiero wtedy enzymy zaprzęgnięte do pracy "przerobią" całą skrobię na cukry. Z nie do końca skleikowanego zboża, będzie po prostu mniejsza wydajność alkoholowa.
doctore pisze:
10 maja 2018, 14:47
A dodajesz też enzym upłynniający? Jeśli tak, to może gradacja ziarna w postaci kaszy nie przeszkadza.
Enzym upłynniający będzie potrzebny bo jak pisałem wyżej, ziarno trzeba skleikować a to właśnie w tym procesie tworzy się "kisiel", zwłaszcza gdy kleikujemy żyto :icon_abaras:

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: doctore » 11 maja 2018, 8:52

No i masz rację radius, poleciałem na skróty i od razu w skrobi zobaczyłem cukier :hura:
Prawdą jest, że skrobia jako węglowodan (polisacharyd), składa się wyłącznie z merów glukozy, ale żeby wydobyć jak najwięcej tej glukozy to najpierw wydobywamy jak najwięcej skrobi poprzez upłynnienie a następnie ten "kisiel" scukrzamy.
Teraz chyba dobrze?

Awatar użytkownika
radius
Posty: 50
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:33

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: radius » 11 maja 2018, 13:51

Bardzo dobrze :oklasky:

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 650
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: kamilpl82 » 11 maja 2018, 19:00

A ja raz scukrzałem skrobie z całych ziaren kukurydzy, ale kukurydzę ugotowałem najpierw na papkę w szybkowarze, ale raczej nie wiedziałem że dobrze robię, tylko tak mnie się wydawało :lach
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: Frakcja ziarna a jakość zacierania.

Post autor: Spawacz » 11 maja 2018, 22:33

Reasumując. Im drobniejsza frakcja( mniejsza) tym proces zacierania dokładniejszy i szybszy. Używam 4 enzymów, upłynniający, scukrzający,redukujący lepkość i anty pianę. Działam wg instrukcji opublikowanej przez kolega Kamilpl82 która jest prosta i przyjemna.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie