Podgrzew nastawów

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 571
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Podgrzew nastawów

Post autor: wawaldek11 » 27 lis 2020, 14:08

Założyłem taki temat tutaj, bo przekazywane wiadomości na czacie ulotne są.
Do podgrzewania nastawów używałem grzałek akwariowych - bezpośrednio i pośrednio w butelce z wodą, przewodu grzejnego do terrarium owiniętego na pojemniku z termostatem.
Nie muszę podkreślać, że podstawa, to dobra izolacja pojemnika przez owinięcie matami izolacyjnymi, wełną, lub kufajką. Pojemnik stawiam na grubym styropianie. Bez dobrej izolacji licznik energii za szybko się kręci, chyba że mamy fotowoltaikę :oklasky:
Do butelki włożyłem trochę kamyków jako balast, bo w gęsytm nastawie czasem potrafiło wypłynąć. Żeby było szczelnie, to obciąłem wtyczkę od grzałki celem przełożenia przewodu przez otwór w zakrętce. Przepust uszczelnia kawałek wężyka silikonowego. Przedłużyłem przewód uszczelniając miejsce lutowania koszulkami termokurczliwymi z klejem. Ale dla bezpieczeństwa nie zanurzam połączenia w nastawie.
fermentor i beczkę owinąłem w sposób widoczny na fotkach.
Gdyby były jakieś uwagi, pytania czy rady, to proszę pisać.
Załączniki
Grzałka w butelce.jpg
Podgrzew beczki.jpg
Podgrzew fermentora.jpg

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Podgrzew nastawów

Post autor: Siara76 » 29 lis 2020, 13:50

Ja zakupiłem matę grzewczą na podczerwień taką do terrarium zobaczymy

Awatar użytkownika
Psotamt
Posty: 16
Rejestracja: 17 sie 2020, 14:54

Re: Podgrzew nastawów

Post autor: Psotamt » 29 lis 2020, 21:39

Patent z grzałką w butli jest doskonały. Ja używam takiej po wodzie 5 litrów. Też odrobina kamyków na dno i opuszczenie do gęstego. Aktualnie tak grzeję śrutę kukurydzianą na Koji. Nacięcia na korku "zaspawane" klejem na gorąco.
Latem grzać nie trzeba, ale zimą nastaw należy podgrzać, nawet taki stojący w domu. Koji lubią ciepło, inaczej będą się slimaczyć z robotą miesiąc zamiast 10 dni.

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 571
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Podgrzew nastawów

Post autor: wawaldek11 » 30 lis 2020, 10:59

Jeszcze jedna uwaga - nie do końca sprawdzona: temperaturę na grzałce w butelce ustawiać na maksa - 35*C, bo w butelce woda będzie trochę cieplejsza niż nastaw i termostat za szybko będzie wyłączał. Raz tylko korzystałem z tego dogrzewania i ustawiając 28*C nie osiągnąłem temperatury nastawu powyżej 22*. Słabą izolację miałem na beczce 220l. Ale po wrzuceniu kolejnej grzałki dojechało do końca "na lenia".

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie