Ostre cięcia- jak, gdzie, kiedy.

Subforum
Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Ostre cięcia- jak, gdzie, kiedy.

Post autor: Spawacz » 06 wrz 2018, 11:38

:witaj: Bardzo chętnie poznał bym wasze opinie i sposoby w którym momencie robicie ostre cięcia w destylacji. :cwaniak: Co brać pod uwagę? :bezradny: Czym sie kierować? :niewiem Wskazaniami termometru, papugą czy może zmysłami. :icon_abaras:

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Ostre cięcia- jak, gdzie, kiedy.

Post autor: Siara76 » 07 wrz 2018, 10:57

Hej ja przy owocach jak już pary idą zamykam odbiór zagęszczam przedgony z 15-20min potem odbieram ok 0,7l i następne 0,7l traktuję jako przedgony. Potem odbiór serca do temp.94°c na głowicy oczywiście sprawdzanie organoleptyczne wskazane czy wszystko jest ok. Reszta pogon do końca i do następnego nastawu .
http://i.imgur.com/yNN6F.jpg. a tu masz wykres jak ze wzrostem temp zmienia się %
Oczywiście dotyczy to prostej destylacji w moim przypadku głowica bokabob

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 571
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Ostre cięcia- jak, gdzie, kiedy.

Post autor: wawaldek11 » 07 wrz 2018, 11:22

Odpęd smakówek robię na spiralstillu - praktycznie do 5 - 10%. Średni procent 50 - 60. Destylacja na aabratku z miedzią i wypełnioną kolumną jak do rektyfikacji. Wsad ok. 50%, długo odbieram kropelkowo rozpałkę i trochę przedgonów. Czasem i 6 h. Moc - ok. 900W. Przedgony wędrują do beki z napisem RECYKLING(R). Następnie zakręcam zaworek (mam system Inżyniera) i bez refluksu odbieram gon właściwy co jakiś czas badając nozdrzowo. Do temperatury 96*C w kotle. Reszta z refluksem na spirytus - początek do spożycia, a końcówka do beki "R". Spirytus porecyklingowy często ma fajny aromat surowca - owoce, zboża, melasa - bo cukrówek długo nie robiłem.

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Ostre cięcia- jak, gdzie, kiedy.

Post autor: kamilpl82 » 16 wrz 2018, 19:09

Ja z nastawem na rum poszedłem na żywioł, najpierw zrobiłem szybki odpęd, metodą PS, następnie stabilizacja na kolumnie typu Aabratek, odbiór przedgonu kropelkowo, i ponownie odbiór serca metodą PS, używałem tylko termometru na kegu reszta na smak i węch.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie