Chłodziarka, lodówka do fermenatcji

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Chłodziarka, lodówka do fermenatcji

Post autor: Twaróg » 22 mar 2020, 9:27

Witam. Jak w temacie poszukuję chłodziarki, lodówki do fermentacji na jedno wiadro 33 l.Lodówa będzie stała w mieszkaniu także jakiś tam "w miarę" wygląd też jest istotny. Sezon na cieplejsze dni powoli się rozkręca i chciałbym latem zrobić w domu kilka dolniaków. Jak na razie rozglądam się i szukam modeli, które w niedalekiej przyszłości gdzieś kupię. Z tego co się orientowałem to będę potrzebował jakiś sterownik, do kontroli temp. Bardzo proszę o jakieś propozycje i opinie danych modeli, oczywiście sprawdzone. :bierle

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Chłodziarka, lodówka do fermenatcji

Post autor: manowar » 24 mar 2020, 0:53

A więc mam lodówkę. Nie taką jak szukasz - nie wchodzi wiadro 33 - ale była za darmo... Więc możesz u siebie w okolicach szukać lodówki z uszkodzonym termostatem - i tak go trzeba zmienić. Generalnie to jest ekstra opcja - pełna kontrola nad fermentacją, ale ma też swoje minusy - dużo miejsca, nie jest to ozdoba salonu, starsze lodówki bywają dość głośnie. Największym problemem jest właśnie ilość miejsca jakie nawet mała podblatowa lodówka zajmuje.
Co do sterowania to można szukać jakiś wymyślnych, ale u mnie sprawdza się swobodnie W1209 z obudową dostępny na Ali za grosze 10PLN czy coś koło tego - jeszcze lepszy (dokładniejszy) byłby W1219 - ale jak szukałem to były tylko płytki.

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Re: Chłodziarka, lodówka do fermenatcji

Post autor: Twaróg » 24 mar 2020, 7:06

Jakie wiadro tam ci wchodzi? W czym fermentujesz? Jakieś zdjęcia? Co na przykład z takimi chłodziarkami na wino, nada się to? Zapewne wiadro tam nie wejdzie?

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Chłodziarka, lodówka do fermenatcji

Post autor: manowar » 25 mar 2020, 14:10

Sorki za opóźnienie.
Moja lodówka nie nadaje się do fermentowania w dużym wiadrze - wszystko przez 2 rzeczy
- po pierwsze na dole znaczna część powierzchni jest zajęta przez osłonę kompresora - więc powierzchnia użytkowa podłogi jest znacznie mniejsza - jest stopień / półeczka
- po drugie to model z zabudowanym na stałe zamrażalnikiem, który ogranicza wysokość

Jakby, któraś z wymienionych wad nie występowała to by nie było problemu - bo albo by się wiaderko mieściło albo by się podniosło poziom podłogi do wysokości uskoku.

Ale, że lodówka została wzięta jako uszkodzona za 0 to nie marudziłem i radziłem sobie rozlewając warkę do dwóch takich pojemników - https://www.ceneo.pl/48064425. Można kupić pewnie większy sześcienny pojemnik np https://www.castorama.pl/pojemnik-xago- ... 90728.html - pewnie by wszedł i robić wszystko w jednym.

Jeśli chodzi o to co się nada - to w zasadzie każde urządzenie, które jest w stanie sensownie chłodzić do 10C - każda lodówka - to tylko kwestia dopasowania pojemnika do wnętrza. Jeśli chodzi o schładzarki do wina to tanie są małe - dużo za małe, a duże są drogie - dużo za drogie.

Szukaj na OLXie sprawnej lodówki - albo lodówki z uszkodzonym termostatem. Można znaleźć darmo lub za grosze. Największym problemem będzie oczywiście przekonanie lepszej połowy bo jak mówiłem śliczne to to nie jest.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie