Chleb żytnio pszenny na zakwasie

Awatar użytkownika
Taj_pan
Moderator
Posty: 132
Rejestracja: 01 mar 2018, 21:56
Lokalizacja: Warszawa

Chleb żytnio pszenny na zakwasie

Post autor: Taj_pan » 02 mar 2018, 17:17

Chleb żytnio pszenny na zakwasie

Zakwas odłożony z poprzedniego pieczenia ok. 5 dkg
Dodałem 5 dkg mąki żytniej razowej i tyle wody, żeby uzyskać gęstość gęstej śmietany wymieszałem włożyłem do słoika przykryłem ściereczką i postawiłem w ciepłym miejscu. Po kilku godzinach gdy zakwas podrósł dodałem 10 dkg mąki żytniej razowej wody jak wyżej. Odstawiłem w ciepłym miejscu na noc. Następnego dnia rano znowu 10 dkg mąki żytniej razowej i wody jak wyżej. Gdy zakwas podrósł zaczął gazować zabrałem się za robienie ciasta.

Składniki ciasta:
25 dkg mąki żytniej razowej
20 dkg mąki żytniej typ 720
30 dkg mąki pszennej chlebowej
Letnia woda w takiej ilości, żeby powstało gęste ciasto.
Zagniotłem ciasto z tych składników i oddzieliłem kulkę na następny chleb i schowałem do lodówki.
Następnie dodałem:
2 czubate łyżki miodu
2 łyżki gęsiego smalcu
1 łyżka cukru
1 łyżka karmelu
1 łyżeczka soli (dla lepszego smaku można dać trochę więcej, ja daję mało soli)
Garść pestek dyni
Garść suszonych żurawin
Zagniotłem ciasto i zostawiłem na ok. pół godz. W tym czasie przygotowałem formę, ciasto trochę ugniotłem i włożyłem do formy.
Zostawiłem w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Gdy ciasto wyrosło posmarowałem wierzch mlekiem i posypałem sezamem, następnie wstawiłem do nagrzanego do temp 235 st.C piekarnika.
Na dno piekarnika wstawiłem miseczkę z wodą.
Przez pierwsze 10 min piekłem w temp 235 st, następnie po 10 min zmniejszyłem temp do 220 i co 10 min zmniejszałem temp o 10 st.C. gdy doszedłem do 180 st już nie zmniejszałem temperatury tylko w 180 st chleb piekł się do równej godziny.
Sprawdziłem stan upieczenia patyczkiem i gdy był suchy wyjąłem chleb z piekarnika.
Po kilku minutach wyjąłem chleb z formy, położyłem na desce spodem do góry ( żeby odparował) i przykryłem ściereczką.
Następnego dnia był na śniadanie bajeczka
Smacznego

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Chleb żytnio pszenny na zakwasie

Post autor: Siara76 » 03 cze 2020, 9:23

No bajo chlebek :daumenhoh

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Chleb żytnio pszenny na zakwasie

Post autor: kamilpl82 » 05 cze 2020, 7:36

Pieczesz cały czas pod przykryciem?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie