Likier orzechowy Nocino

Awatar użytkownika
wiking
Posty: 85
Rejestracja: 27 lut 2018, 12:43

Likier orzechowy Nocino

Post autor: wiking » 17 maja 2018, 7:03

Na początku lipca a może i wcześniej, bo w tym roku wszystko szybciej będzie dojrzewać, przyjdzie pora na zbiór młodych orzechów na wspaniały likier. Orzechy zbieramy, gdy w środku są białe z taką jak by galaretką i dają się lekko kroić. Przy krojeniu zakładamy gumowe rękawice, ponieważ później ciężko nam będzie domyć ręce. Co potrzebujemy:

ok. 1 litr spirytusu

29 orzechów pokrojonych na ćwiartki

ok.3cm kawałek cynamonu

7goździków

ok. pół łyżeczki gałki muszkatołowej

skórka z jednej cytryny (tylko żółta wierzchnia warstwa)

Wszystkie składniki zalać spirytusem tak, żeby nad orzechami była około 1cm warstwa spirytusu. Należy wszystko macerować na słońcu przez 30-40 dni codziennie mieszając słojem. Po tym czasie należy odcedzić płyn i dodać do niego syrop z 0,6 kg cukru i 400 ml wody. Następnie wlać wszystko do odpowiedniej butli (damy) wynieść do piwnicy i zapomnieć o likierze przez minimum 6 miesięcy a najlepiej rok
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 653
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: kamilpl82 » 26 maja 2018, 15:41

Ja w zeszłym roku robiłem orzechówkę ale dopiero w sierpniu, bo przespałem termin i wyszła taka lecznicza.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
freek
Posty: 37
Rejestracja: 15 mar 2018, 19:52

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: freek » 31 maja 2018, 15:25

Kolego jak wiemy ekstrakcja z owoców różnych zachodzi najlepiej jak alkohol ma ok 70%, i pytanie czy w tym przypadku tez można takim zalać czy musi być te 95 vol aby ubić jakieś szkodliwe substancje??
Pytam bo mam zamiar w tym roku coś takiego poczynić.
Jaki jest najlepszy % końcowy takiej nalewki?( pytam bo nie wiem czy orzechy wypija coś ze spirytu czy może oddadzą coś do nalewu, chodzi mi tu o objętość cieczy po).

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 571
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: wawaldek11 » 31 maja 2018, 22:44

Wszelaką zarazę najlepiej ubija stężenie właśnie ok. 70%. Orzechy nie mają za wiele soku aby rozcieńczyć spirytus i do spożycia należałoby rozcieńczyć.
Zalewam kilka razy i łączę pierwsze nalewy. A ostatni też daje smaczną orzechówkę. Tylko u mnie te procesy trwają latami :2smiech

Awatar użytkownika
wiking
Posty: 85
Rejestracja: 27 lut 2018, 12:43

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: wiking » 30 cze 2018, 12:36

Moje 3 dniowe Nocino na 3 litrach spirytusu.
Załączniki
DSC_2373 (Copy).JPG
DSC_2373 (Copy).JPG (5.19 KiB) Przejrzano 6071 razy
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

Awatar użytkownika
freek
Posty: 37
Rejestracja: 15 mar 2018, 19:52

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: freek » 17 lip 2018, 22:06

Panowie tak gwoli ścisłości wszędzie słychać ze jest to nalewka lecznicza itp, a ja się pytam czy normalnie można ją pić jak każda inną tzn. w większej ilości ( rozsądek) bez żadnych niepożądanych efektów i cieszyć się jej smakiem? Czy raczej delikatnie czekając na ewentualną chorobę/niestrawność?

Awatar użytkownika
wiking
Posty: 85
Rejestracja: 27 lut 2018, 12:43

Re: Likier orzechowy Nocino

Post autor: wiking » 17 lip 2018, 23:17

Likier Nocino, to nie nalewka lecznicza, ponieważ zawiera bardzo duże ilości cukru i inne przyprawy, to nalewka smakowa :mniam: a jak sam wiesz nalewek dużo się nie pije, bo baniak boli po nadmiernym spożyciu każdej jednej :zmęczony:
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie