Miętówka

Awatar użytkownika
zoor
Posty: 2
Rejestracja: 05 paź 2021, 10:41

Miętówka

Post autor: zoor » 18 maja 2022, 19:32

Obiecałem to wrzucam mój przepis na miętówke w wersji dosładzanej i w wersji do domowej apteczki bez cukru.

Wersja słodka:
1. Słój 3L wypełniłem świeżo zerwaną mięta pieprzową (mięta włożona pionowo, nie ubijana, wypełniła caly slój).
2. Miętę zalałem 1.5L destylatu ze śliwek o mocy 90%.
3. Maceracja 24h
4. Po upływie 24h zlałem alkohol ze sloja do innego naczynia. Do sloja wlalem 1L wody i potrząsając wypłukałem resztki alkoholu z mięty.
5. Wodę po płukaniu mięty dodałem do wcześniej zlanego alkoholu.
6. W 500ml wody rozpuściłem 300g cukru.
7. Po wystudzeniu syrop cukrowy dodałem do sloja z alkoholem. Wymieszalem i gotowe!
Finalnie otrzymałem coś w rodzaju nalewki o mocy okolo 45%. Zaskoczony jestem tym, że praktycznie po rozcieńczeniu napitek jest wysoce pijalny i po mimo dodanie tak małej ilości cukru (bo zaledwie 1/3 tego co było w internetowych przepisach) smak jest wyraźnie słodki.

Wersja niesłodzona:
1. Słój 3L wypełniłem świeżo zerwaną mięta pieprzową (mięta włożona pionowo, nie ubijana, wypełniła caly slój).
2. Miętę zalałem 1.5L destylatu ze śliwek o mocy 90%.
3. Maceracja 24h
4. Po upływie 24h zlałem alkohol ze sloja do innego naczynia. Do sloja wlalem 1L wody i potrząsając wypłukałem resztki alkoholu z mięty.
5. Wodę po płukaniu mięty dodałem do wcześniej zlanego alkoholu.
Finalnie otrzymałem coś w rodzaju miętowej wódki o mocy 58% alk. Co ciekawe zapach śliwek jest wyczuwalny ale nie przeszkadza bo jest na drugim planie. Po mimo wysokiej mocy wyszedł całkiem smaczny alkohol z wyraźnym slodko-miętowym finiszem. Gdzieś tam w tle na języku gra śliweczka w gorzkiej czekoladzie.

Podsumowując Johnny Bravo poleca z uwagi na szybki czas przygotowania i wysoką przyswajalność tego rodzaju trunków. Werdykt łysego 6.5/10

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie