Przedgony - jak odbierać i ile

defacto

Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: defacto » 05 kwie 2018, 7:00

doctore pisze:
04 kwie 2018, 11:41
..po czym zmniejszam moc do 500 W (moc ustalona doświadczalnie dla danego sprzętu) i przez LM zaczynam odbiór przedgonów kropelkowo.
:witaj:
Odbierasz przedgon kropelkowo przy mocy 500W? ...ciekawe.
Dla mnie to nowość.
Ile czasu schodzi Ci odbiór p/gonu przy takiej mocy?

Grzanie małą mocą powoduje lepsze "wydobycie" i odseparowanie przedgonu, co generalnie wpływa na smak? Jak mam to rozumieć.
Może coś szerzej w tym temacie?
Pozdrówka

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: marian » 05 kwie 2018, 9:39

defacto pisze:
05 kwie 2018, 7:00
... Grzanie małą mocą powoduje lepsze "wydobycie" i odseparowanie przedgonu, co generalnie wpływa na smak? Jak mam to rozumieć.
Może coś szerzej w tym temacie?
Pozdrówka
Też odbieram przedgon grzejąc małą mocą. Przy mocy 0,5kW z kotła wychodzi ponad litr na godzinę, więc spokojnie można kropelkowo odebrać około 0,5 litra przedgonu. Przy tak małej mocy spokojnie oddzielają się przedgony od serca, nie wyrzuca z gara pogonów, więc po stabilizacji w kolumnie ich nie ma (przedgonów i pogonów). Właśnie dlatego stabilizacja na mniejszej mocy niż późniejszy odbiór serca ma sens. Serce jest czystsze, w ten sposób wpływa na smak destylatu.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: doctore » 05 kwie 2018, 10:11

@defacto, dokładnie tak jak domyślasz się i jak pisze @marian.
Grzejąc małą mocą "wydobywamy" na górę najpierw te substancje o najniższej temperaturze wrzenia, które cały czas tam koncentrują się. Po skończeniu kropelkowego odbioru na chwilę otwieram zawór aby opróżnić jeziorko. Odbiór kropelkowy (powiedzmy 1 kropla/sekundę) zajmuje mniej więcej tyle samo czasu przy grzaniu różnymi mocami.
Ja tak właśnie robię i przynosi to dobre efekty.
A ile tych przedgonów odbieram? Tych do wylania lub innych celów technicznych około 5-6 % teoretycznej zawartości czystego spirytusu w kotle.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: doctore » 05 kwie 2018, 15:12

Posty przeniesione z tematu: viewtopic.php?f=11&t=144&sid=dbcfb7f8f7 ... 7112de5666

...Rozgrzewając kolumnę na maksymalnej mocy czekam do momentu aż w wzierniku pojawią się pierwsze skropliny po czym zmniejszam moc do 500 W (moc ustalona doświadczalnie dla danego sprzętu) i przez LM zaczynam odbiór przedgonów kropelkowo. Po odebraniu określonej ilości przedgonów zamykam LM i ponownie włączam grzanie na maksa do momentu aż w wzierniku zacznie "gotować się". Gdy to już nastąpi, wyłączam całkowicie grzanie na 1 minutę aby płyn swobodnie spłynął do zbiornika po czym włączam od razu moc roboczą...

Awatar użytkownika
prolog1975
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2018, 14:53

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: prolog1975 » 09 kwie 2018, 22:54

Czytam te posty i kolego marian jak grzejąc np 3.0kW poderwę pogony fuzle w rure przy stabilzacji jak w kegu jest 90* a np propanol startuje np przy 97*. Inaczej zbadałeś zawartość odebranego przedgonu przy odbieraniu 500W i mocą znamionową dla danej średnicy kolumny np. wyszły tam pogony? Czy to tylko dyskusja na zasadzie wydaje mi się?
Piszesz serce jest czystsze zbadałeś? Ja zbadałem normalnie robiąc stabilizację na mocy znamionowaj i wszystko w normie Katowic więc może o smak chodzi bo raczej nie o czystość?

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: marian » 10 kwie 2018, 7:23

prolog1975 pisze:
09 kwie 2018, 22:54
... Czy to tylko dyskusja na zasadzie wydaje mi się?
Widać, konkretny z Ciebie chłop to i konkretnie odpowiem tylko, że niegrzecznie użyję pytań.
Już nasi pradziadowie potrafili oddestylować trunek na aparaturze prostej, jednym wychodził w miarę smaczny i krystalicznie czysty, innym jakiś bardziej śmierdzący i mętny. Który był szybciej goniony?
Piszesz propanol i podajesz temp 96 ... Popatrz na pentanol, temperatura wrzenia 138°C. Skąd jego spore zawartości w przedgonach?
Pytasz czy zbadałem, odpowiem zgodnie z prawdą TAK i NIE. NIE - nie zbadałem na chromatografie. TAK - dokonałem to dostępnymi mi metodami, np. organoleptycznie. Potwierdzili to nasi Koledzy badając na chromatografie, dlatego między innymi powstała metoda 2,5. Czy ja lub ktokolwiek z moich kolegów mamy wywarzać otwarte drzwi?

Awatar użytkownika
prolog1975
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2018, 14:53

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: prolog1975 » 10 kwie 2018, 9:57

No sory badałem po razie z olm octan etylu acetal, aldehyd octowy przekroczenia od 0.8 do 2.4. Po drugim razie wszystko w normie do ruszenia termometru 25cm nad buforem. Dlatego piszę, może badaliście sklad samych przedgonów? Nie piszę o szybszym uzyskiwaniu serca tylko o normalnym gotowaniu przedgonu. Nie piszę że sposób jest zły te 500W ale ale pytam w czym lepszy? Jeśli było by źle grzać normalną mocą to przy 98 w kegu 90 w buforze i stabilnej temp 25 cm nad kegiem powinno mi wykazać frakcje ciężkie? A tak nie było. Dlatego liczy się czas gotowania i zmienny skład % w kotle a czy gotuje 3kW czy 0.5kW na tąchwile bez różnicy w gotowaniu przedgonu

Awatar użytkownika
andrea
Posty: 41
Rejestracja: 05 mar 2018, 21:17

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: andrea » 10 kwie 2018, 10:55

A ja robię inaczej. Mam bufor i to zmienia sytuację. Po zalaniu kolumny trzeba grzać z taką mocą, aby poziom zalania powoli się obniżał, a nie grzanie szczątkową mocą jak piszecie 500 W. Co przez tak prowadzony proces uzyskujemy? Ano to, że lekkie frakcje zostają w kolumnie, są podniesione i gotowe żeby szły do góry, a nie zawrócone do kotła i znowu refrakcjonować ponownie. Trzeba doświadczalnie do jakiej mocy należy obniżyć moc /ona napewno ma być nieco mniejsza niż moc robocza/. Z obniżaniem się poziomu płynu pięknie wszystko się układa, a bufor pozwala na szybsze rozdzielenie frakcji. Z opróżnianiem jeziorka też są dwie szkoły ja nie opróżniam, czekam na koncentrację przedgonów. Czas stabilizacji pozwala na poprawane ułożenie i rozfrakcjonowanie.
Jam nie z soli ani z roli, jeno z wielu alkoholi.

Awatar użytkownika
prolog1975
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2018, 14:53

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: prolog1975 » 10 kwie 2018, 11:23

Ja pracuje z buforem otwartym ale na mocy roboczej nie zalewam kolumny. Bo nie wiem po co to robić. Bufor zamykam po przedgonie.

Awatar użytkownika
andrea
Posty: 41
Rejestracja: 05 mar 2018, 21:17

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: andrea » 10 kwie 2018, 11:58

@prolog1975
no i dobrze moc robocza to moc, poniżej, której następuje zalewanie. Jak zamykasz bufor? Nie rozumiem. Wejdź na chat to wyjaśnimy.
Jam nie z soli ani z roli, jeno z wielu alkoholi.

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: marian » 10 kwie 2018, 12:30

prolog1975 pisze:
10 kwie 2018, 9:57
... Dlatego piszę, może badaliście sklad samych przedgonów? ...

... Dlatego liczy się czas gotowania i zmienny skład % w kotle a czy gotuje 3kW czy 0.5kW na tąchwile bez różnicy w gotowaniu przedgonu
Z tego co mi wiadomo, to nikt nie pochwalił się badaniem przedgonów. Nie wiem może i kto robił, ale w jakim celu? Skoro śmierdzi acetonem i innym syfem to nie ma sensu bo to odpad.

Kiedyś zainspirowany sukcesami naszego kolegi, grzanie małą mocą, wspomniano tym na "czarnym", zrobiłem i ja próbę.
Dwa identyczne nastawy tylko, że grzane na 2 sposoby, pierwsze grzanie 2 kW, a drugie 1 kW, oczywiście jest to moc robocza. Po rozgrzaniu kotła mocą 3,5 kW do czasu aż na szczycie rura zrobiła się gorąca, zmniejszyłem moc grzania do roboczej i tu wnioski.
- przy mocy 2 kW, czas stabilizacji 45 min z ciągłym, wolnym odbiorem przedgonu i zamknięcie zaworu. Po następnych 15 minutach znów wolny odbiór przedgonu z wyczuwalnym charakterystycznym acetonem. Po odebraniu około 50 ml już nie wyczuwałem smrodków. Zawór LM z odbiorem jedna kropla na 5 - 10 sek, OLM po przepłukaniu odbiór około 22 ml/min, dalej to już misterium standardowe.
- przy mocy 1 kW, stabilizacja 30 min i przestały kapać smrodki. Po następnych 15 min odbiór około 30 ml i już nie był wyczuwalny przedgon. Dalej już normalnie tylko na mocy 1 kW z prędkością na początek około 10 ml/min, wiadomo, wlokło się jak ciepłe kluchy, że miałem serdecznie dość, jednak smak urobku to była klasa!!!

Nie opisuję odbioru serca bo temat nie ten, wg mnie, grzejąc z mniejszą mocą następuje szybsze i dokładniejsze oddzielenie przedgonów. Dodatkowo połowa mocy to oszczędność energii, może niewiele ale w połączeniu z szybszym odbiorem przedgonu to już jest się nad czym zastanowić.
Destylację właściwą powinno się wykonać na mocy optymalnej.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Przedgony - jak odbierać i ile

Post autor: doctore » 10 kwie 2018, 14:59

marian pisze:
10 kwie 2018, 12:30
Nie opisuję odbioru serca bo temat nie ten, wg mnie, grzejąc z mniejszą mocą następuje szybsze i dokładniejsze oddzielenie przedgonów. Dodatkowo połowa mocy to oszczędność energii, może niewiele ale w połączeniu z szybszym odbiorem przedgonu to już jest się nad czym zastanowić.
Destylację właściwą powinno się wykonać na mocy optymalnej.
Wyznaję tę samą zasadę i tak robię ale niech każdy odbiera przedgony tak jak uważa za słuszne :okok:

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie